Вт, 25.06.2019, 08:07
Форум інформатиків України
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Вітання на форумі
Незнайомець
Вітаємо на форумі,
Незнайомцю!

 
зареєструйтесь
Перед реєстрацією обов’язково прочитайте:
Оновлення Учасники Пошук
Особисті повідомлення
Видавництво ’’Аспект’’ Видавництво

Модератор форуму: НІКОЛЯ, Ktara, Bandalak, volevikt  
Форум інформатиків » РОЗДІЛ V: ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ » 5.4 ОС Linux » Linux в школі (Використання вільного ПЗ в освітньому процесі)
Linux в школі
gromko Дата: Чт, 23.10.2008, 20:15 | Повідомлення № 1
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
За рекламу у всьому світі платять, і немалі гроші. Лише в Україні освіту поставлено на службу одній могутній корпорації. Доходить до смішного - ми купуємо ліцензії на програмне забезпечення (завважте - не програми, а саме ліцензії), щоб безкоштовно прорекламувати їх програми та підготувати кваліфікованих користувачів для їх програмних продуктів. На разі ми заганяємо себе в глухий кут - з програмним забезпеченням у нас виникає ситуація, аналогічна ситуації з газом, ми самі створюємо для себе "природну монополію" не бажаючи використовувати альтернативне програмне забезпечення. Критично поглянувши на ситуацію, що склалася, приходиш до висновку, що Україна, мабуть, багатша за Російську Федерацію - там питання використання вільного ПЗ поставлено на державний рівень (в Росії Linux використовується майже в 3% шкіл). Почавши використовувати Linux, вчителі зрозуміли, що "не такий страшний чорт, як його малюють" - суттєвої різниці для звичайного користувача майже немає (схожий інтерфейс та набір програм). Використання емулятора Windows WINE дозволяє використовувати значну частину Windows-програм. Оскільки освітні ідеї з Росії за 2-3 роки приходять і до України, то маємо сподіватись, що і в нас з часом буде піднято питання використання Linux в школі. Навіть сьогодні близько сотні шкіл в Україні вже використовують програмні засоби Linux при вивченні інформатики. Маю надію, що в цій гілці форуму будуть спілкуватися ентузіасти своєї справи.

Додано (21.10.2008, 20:10)
---------------------------------------------
Ви хочете спробувати Linux? Немає поблем! Розпочніть з так званих Live CD дистрибутивів (дистрибутив - операційна система з набором програмного забезпечення (офіс, плеєри, графіка, інтернет, розробка, ігри тощо)). Із власного досвіду - найкращі KUbuntu або Mandriva (в принципі немає великої різниці, головне, щоб реліз (випуск) був "посвіжіший"). Завантажте компакт-диск у привід, перезавантажтеся. При запуску комп'ютера зайдіть в BIOS та встановіть завантаження спочатку з CD-ROM. Виходимо з BIOS зберігши установки. Комп'ютер перезавантажується і починається завантаження з операційної системи з диска (не хвилюйтесь - Ваш Windows залишається недоторканним). За хвилин десять (може швидше) система визначить та ініціює обладнання Вашого комп'ютера та появиться Робочий стіл (Стільниця) системи. Інтерфейс схожий на звичний Вам (шпалери і деякі значки не такі). За пару хвилин Ви знайдете Головне меню з багатьма розділами - Офіс, Інтернет, Система і т.п. Саме в цьому меню Ви знайдете всі програми, доступні для Вас. Домівка(Home) подібна до на теки "Мої документи". За кілька хвилин ви знайдете різноманітні теки - /usr, /home, /boot, /etc6 /lib . Для звичайного користувача там робити нічого. Флешка відкривається автоматично, як у Windows. Open Office дуже схожий на Microsoft Office 2003. Ось такі будуть перші враження. Запуск системи встановленої на жорсткий диск проходить не довше ніж старт Windows XP.

Шановні форумчани!!!!!
Повідомлення, які не відповідають темі або несуть некорисний зміст будуть видалятись без попередження!!!

Додано (23.10.2008, 20:15)
---------------------------------------------
Рекомендую - LinuxForum

Відредаговано: WWW - Вт, 21.10.2008, 21:04
gromko Дата: Сб, 20.12.2008, 10:06 | Повідомлення № 226
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
"Просто так" не зависає ні Linux, ні Windows. Якщо у другому випадку це найчастіше виклакано проблемами з вірусами або реєстром, і лише потім це проблеми з обладнанням. У випадку Linux це або драйвери або обладнання. Коротко про можливі проблеми з Linux.
Програма не встановлюється. Проблема у відсутності необхідних бібліотек (аналогів DLL у Windows). Прочитайте системні повідомлення - там буде повідомлено якого пакету не вистачає. При встановленні програм з репозитарію (дискового чи мережевого), як правило таких проблем не виникає - потрібні компоненти встановлюються автоматично.
Програма не запускається. Причина може бути такою ж як і в попередньому випадку (якщо при встановленні не перевірялись залежності). Спробуйте запустити програму з консолі (термінал, аналог командного рядка у Windows) - система повідомить про відсутність певних файлів (які необхідно встановити) або відреагує повідомленням segmentation fault. У другому випадку, найчастіше це викликано невідповідністю версій системних бібліотек (які, в принципі, можна поновити, але не завжди), або ж помилкою в самій програмі - тобто пошукайте іншу версію цієї ж програми. Основне ж правило - програма повинна бути зкомільована під той дистрибутив яким ви користуєтесь (хоча в мене працюють багато програм і з інших дистрибутивів)
Програма припиняє роботу з повідомленням про помилку. Читайте попередній варіант.
Програма зависає. Якщо інші програми працюють нормально, то проблема саме в самій програмі - або помилка в коді або ж проблема з обладнанням до якого звертається дана програма (найчастіше це проблеми знову програми, якщо вона не може обробляти нештатні ситуації). Досить часто проблеми можуть виникнути при недостатній кількості оперативної пам1'яті (раніше було в OpenOffice - програми "замовкали" на певний час). Якщо програма "зависла" - натисніть Ctrl+Alt+Esc - появиться курсор у вигляді черепа, наведіть на вікно програми, що не відповідає і клацніть по ньому - воно зникне. KDE може теж певним чином контролювати роботу програм - появляється вікно, що програма не відповідає, припинити подальшу її роботу чи ні.
Система "зависла". Проблеми з графічною системою X11. Рыдко але може бути ы такий випадок ("череп" з попереднього варіанту не появляється). Зависає не Linux, а графічна підсистема. Спробуйте натиснути Ctrl+Alt+BackSpace - повинна перезавантажитись графічна підсистема. Не реагує? Натискуйте Ctrl+Alt+Del , щоб коректно перезавантажити Linux. Не спрацювало? Натисніть Reset. У будь-якому випадку проаналізуйте, що призвело до "зависання", найчастіше це знову яка-небудь програма, використання якої слід уникати, або змінити її версію. Я не рекомендую читання системного журналу (логів), для початківця повідомлення, що збій викликано помилкою в такому то модулі, майже нічого не значить - ви ж той модуль перекомпільовувати не будете. Інший вихід 9для всіх варіантів) - запитати у фахівція (на спеціалізованих форумах), буває допомагає.
Система не запускається. Відбувається завантаження системи, але не запускається віконний менеджер або графічна підсистема. Можуть бути різні причини - пошкоджений файл конфігурації xorg.conf, проблеми з драйвером графічної карти, проблеми з шрифтами, проблеми з налаштуваннями. Найліпший вихід - перевстановити систему (фахівці зможуть практично без проблем запустити все і баз перевстановлювання, але для цього необхідний досвід адміністрування системи).
Система не запускається. Після успішного встановлення системи і завантаження появляється напис "Kernel panic". В виникли Linux'а серйозні проблеми - нейчастіше це проблеми з підтримкою обладнання. Особисто в мене така проблема була один раз - при встановленні інсталятор правильно опізнав все "залізо" і прописав виклик необхідних драйверів (одного з яких просто не було в комплекті модулів ядра). Змініть версію системи (з новішим ядром). У мене проблема спочатку вирішена була слідуючим чином - при встановленні було вказано на обов'язкове завантаження модуля ide-generic. Потім я все-иаки поновив систему - в поновленні не було помилки в ядрі.
Система не завантажується. Сучасні дистрибутиви автоматично встановлюють завантажувач GRUB, LILO чи їх варіанти, тож практично я не бачив проблем з таким варіантом - можливо тільки в тому випадку, якщо користувач видалив пункт із завантаженням Linux із списку завантаження. Оскільки кваліфікація більшості користувачів на початковому рівні, то слід коректно перевстановити систему. Інший варіант - завантажитись з компакт-диску в аварійному режимі і поправити конфігурацію завантажувача "вручну" (для кваліфікованого користувача)
Система не встановлюється. Не завантажується інсталятор - змініть версію системи. Інсталятор завантажується але не може опізнати обладнання - змініть систему на більш новішу.

В початківців багато проблем при встановленні виникають через драйвер графічної карти - після завантаження екран гасне, або появляються "артефакти" - неправильно було визначено тип графічної карти. Практично всі інсталятори дозволяють тестувати драйвер карти під час встановлення - скористайтесь цією можливістю. Якщо карта не тестується - використайте драйвер nonfb або vesa (це допомагає майже у всіх випадках, але після запуску системи слід встановити коректно працюючий драйвер відеокарти)

Вищеназвані проблеми не є тими з якими ви будете зустрічатись щоденно, але, згідно теорії ймовірності, ви можете з ними зіткнутись. Кількість проблем з Linux'ом при грамотній експлуатації завжди менша ніж кількість проблем з іншими системати

Відредаговано: gromko - Сб, 20.12.2008, 10:07
badm Дата: Сб, 20.12.2008, 12:04 | Повідомлення № 227
Знаток програмування
Повідомлень: 185
Нагороди: 0
Рейтинг: 3
Quote (Nicola)
В комплекті поставки комп'ютерного класу прийшов ASPLINUX 11. (4 диски) Що запамятав - це запит на встановлення в кількох варіантах. Пробував встановити, як сервер, причому на ,,чистому компі'' але після інсталяції 3 дисків треба було перезавантажувати. Тест біоса пройшов - а далі все зависло. Не знаю може щось не вірно робив. Може хто підкаже як побороти цю проблему?

Проблема більш за все у завантажувачі. Виберіть можливо інший варіант завантажувача. Необхідно детально проаналізавати, який виставили GRUB, LILO чи їх варіанти.
Newbie Дата: Сб, 20.12.2008, 13:47 | Повідомлення № 228
Хелпер
Повідомлень: 1414
Нагороди: 9
Рейтинг: 91
Quote (gromko)
Система не запускається

у мене було таке повідомлення :
Code
Kernel panic - not syncing: IO-APIC + timer doesn't work! Boot with apic=debug and send a report. Then try booting with the 'noapic' option

і відповідно система не завантажувалась. доводиться вручну виставляти налаштування БІОСу, якщо хочу поміняти операційну систему (на різних дисках стоять Win2000 та Ubuntu). Перша грузиться тільки коли та опція (APIC -> DISABLE) в одному положенні, друга - тільки коли в протилежному.
здається це можна десь прописати, щоб не міняти вручну щоразу. але при цьому Віндовс має грузитись теж без змін
gromko Дата: Сб, 20.12.2008, 14:32 | Повідомлення № 229
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
Quote (Newbie)
і відповідно система не завантажувалась. доводиться вручну виставляти налаштування БІОСу, якщо хочу поміняти операційну систему (на різних дисках стоять Win2000 та Ubuntu). Перша грузиться тільки коли та опція (APIC -> DISABLE) в одному положенні, друга - тільки коли в протилежному. здається це можна десь прописати, щоб не міняти вручну щоразу. але при цьому Віндовс має грузитись теж без змін

Відповідаємо. Необхідно передати ядру відповідний параметр
Для вимкнення APIC:
apic=off

Для вимкнення локального APIC:
lapic=off

Якщо образ завантаження - ядро Linux, можна передати йому параметри через параметр.
append= <рядок>
Додає вказані опції до рядку параметрів, що передається ядру. Це звично вживається для вказування параметрів заліза, що не може бути повністю самовизначене, або визначення якого може бути небезпечним. Приклад:
append="apic=on"
Це прописується в конфігураційному файлі lilo.conf (для GRUB аналогічно). Файл знаходиться в /etc, редагується тільки під рутом. Після того, як зберегли lilo.conf слід виконати під рутом команду lilo. В BIOS виставте конфігурацію "під Windows", в lilo для ядра Linux пропишіть append= . Для GRUB все аналогічно. Більшість дистрибутивів має спеціальні системні утиліти, які допомагають налаштовувати параметри завантаження. В Мандріві можна вибрати опцію ввімкнути/вимкнути apic (до речі, в мене теж була така ж проблема, вирішення якої прийшло після того як "погрався" параметрами LILO)
Прочитати
Для GRUB файл menu.lst в boot/grub
kernel /vmlinuz vga=791 noapic nolapic root=/dev/sda6 ro quiet splash
Подано для прикладу, у вас можуть бути зовсім інші параметри.

Що таке APIC? - удосконалений контролер переривань.

Погугливши, я знайшов відповідь саме по вашій проблемі - Читати

Відредаговано: gromko - Сб, 20.12.2008, 14:35
Newbie Дата: Нд, 21.12.2008, 10:23 | Повідомлення № 230
Хелпер
Повідомлень: 1414
Нагороди: 9
Рейтинг: 91
gromko, дякую за відповідь, і за посилання
Quote (gromko)
Погугливши, я знайшов відповідь саме по вашій проблемі - Читати

я пробувала гуглити (інакше б в житті не здогадалась як вирішити проблему хоч на такому рівні), але такого доступного пояснення не знаходила
gromko Дата: Нд, 21.12.2008, 10:31 | Повідомлення № 231
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
Вас не задовольняють існуючі посібники з інформатики? Разом напишемо свій - Вікі-підручник
piktor Дата: Нд, 21.12.2008, 13:45 | Повідомлення № 232
Активний учасник
Повідомлень: 534
Нагороди: 1
Рейтинг: 19
Трошки вас порозважаю.
На днях зловив віруса - Piktor.Linux.mounted-root-fsck. Вірус, отримавши root-доступ робить дурниці (які - видно з назви), потім чухає довго потилицю і цілий вечір убиває на відновлення системи. Благо не розмножується (поки-що). Ось так.
gromko Дата: Нд, 21.12.2008, 15:59 | Повідомлення № 233
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
Quote (piktor)
Трошки вас порозважаю. На днях зловив віруса - Piktor.Linux.mounted-root-fsck. Вірус, отримавши root-доступ робить дурниці (які - видно з назви), потім чухає довго потилицю і цілий вечір убиває на відновлення системи. Благо не розмножується (поки-що). Ось так.

Перекладаю на людську мову, що сказано у попередньому пості ( piktor). Він,тобто piktor, зайшовши в систему під рутом (отримавши права адміністратора), накоїв там казна що (аж ніяк не вірус - тобто для системи проблемою є сам користувач)

Шановні! Ми всі розумні і квалфіковані - давайте щось зробимо на загал (є ідеї по ВПЗ і по Linux'у - читайте вище)

piktor Дата: Нд, 21.12.2008, 23:26 | Повідомлення № 234
Активний учасник
Повідомлень: 534
Нагороди: 1
Рейтинг: 19
Quote (gromko)
Перекладаю на людську мову, що сказано у попередньому пості

Додам до попереднього перекладу: команду fsck (перевірка файлових систем на помилки) ні в якому разі не можна застосовувати до змонтованих файлових систем. Якщо треба перевірити кореневу ФС - тільки завантажившись з LiveCD чи іншої системи.
Quote (gromko)
є ідеї по ВПЗ і по Linux

Поки немає.
gromko Дата: Пн, 22.12.2008, 18:31 | Повідомлення № 235
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
Quote (piktor)
Поки немає.

А по підручнику інформатики?
piktor Дата: Пн, 22.12.2008, 19:49 | Повідомлення № 236
Активний учасник
Повідомлень: 534
Нагороди: 1
Рейтинг: 19
Quote (gromko)
А по підручнику інформатики?

Я наразі зайнявся детальніше веб-дизайном, не хочу кидати на півдороги почате, бо потім не продовжу.
Облюбував текстовий редактор Bluefish. Щось типу Akelpad, тільки дещо більш функціональний.


Відредаговано: piktor - Пн, 22.12.2008, 19:50
TigerS Дата: Ср, 24.12.2008, 16:14 | Повідомлення № 237
Новий користувач
Повідомлень: 4
Нагороди: 0
Рейтинг: 0
Ну, шо. Осилил я таки дочитать эту ветку. :)
Длинная, но интересная. А интересна именно тем, что здесь общались не только *никсоиды (где обычно и обсуждаются *никс системы).

Вопрос - вы ратуете за СПО или Линукс?
Я для себя эти вопросы все же разделил.
Потратить раз в пять-семь лет 80$ на винду - может себе позволить каждый (почти) имеющий компьютер (стоимостью 500...1500$). При необходимости, т.е. если заставят. Аналогично фирма.
За школы не знаю, но раз уж мин.обр. поставляет в школы готовые решения - наверное тоже вопрос решаем.

А вот остальное ПО - можно/нужно искать бесплатные аналоги. Что будет на порядок легче, как уговаривать, так и внедрять.
В упоминаемой выше ветке, на форуме root.ua, этот вопрос подымался, но раздел википедии "Пакет вільного програмного забезпечення для OC Windows" до сих пор пуст. А зря.
Развернувшаяся полемика была полезной, ибо даже меня ("виндузятника") подтолкунула занятся поиском решения вопросов СПО.
Я уже приступил к внедрению идеи СПО у клиентов фирмы, благо имеется хороший полигон (хоть и не учебные заведения).
Пока отобрал:
-OpenOffice.org
-7-Zip
-Mozilla Firefox
-Mozilla Thunderbird

... т.е. в первую очередь кроссплатформенные решения, подходящие поклонникам и вин и лин систем.

-остальное пока подбираю... и вот здесь весьма пригодились бы ваши рекомендации, сконцентрированные на одном ресурсе и одобренные/проверенные в работе.

Гораздо легче будет со временем уговорить клиентов сменить виндовс на бесплатную ОС, после того как они освоят новые для них приложения в привычной вин-среде.
IMHO надо разделить "внедренцев" СПО на местах (т.е. уже сейчас давать доступный, рекомендованный инструментарий ) и двигателей идеи (коим придется писать учебники, оббивать пороги во властных структурах, прорабатывать идею в целом).

Пока нет выработанной методики (как минимум), как (и какую) внедрять в школах бесплатную ОС, наивно рассчитывать, что Линукс "пойдет".

Відредаговано: TigerS - Ср, 24.12.2008, 16:21
gromko Дата: Ср, 24.12.2008, 19:57 | Повідомлення № 238
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
Quote (TigerS)
Вопрос - вы ратуете за СПО или Линукс?

Именно здесь - за linux, но он тоже есть СПО. Поскольку мы понимаем ситуацию, сложившуюся годами, в Украине и в образовании в частности, то переход на СПО нам видится следующим:
1. Замена штатных мультимедиа-приложений на свободные аналоги (это уже практически решено).
2. Замена MS Office на свободный аналог - OpenOffice (может быть решено в большинстве случаев).
3. Использование свободных приложений для обработки графики (в основном в образовании, поскольку нет полной функциональной замены).
4. Использование свободной операционной системы (сами знаете какой).
Естественно, что можно решить все одномоментно (но только в сфере образования, на производстве этот "номер" не пройдет - слишком много продуктов зависят от платформы)

Quote (TigerS)
В упоминаемой выше ветке, на форуме root.ua, этот вопрос подымался, но раздел википедии "Пакет вільного програмного забезпечення для OC Windows" до сих пор пуст.

Сегодня будет не пуст - на этом форуме уже есть подборка отличного свободного ПО

Quote (TigerS)
. т.е. в первую очередь кроссплатформенные решения, подходящие поклонникам и вин и лин систем.

Это и есть лучшее решение

Quote (TigerS)
Пока нет выработанной методики (как минимум), как (и какую) внедрять в школах бесплатную ОС, наивно рассчитывать, что Линукс "пойдет".

Методики внедрения уже есть (ну и что, что это российский опыт)
TigerS Дата: Чт, 25.12.2008, 08:17 | Повідомлення № 239
Новий користувач
Повідомлень: 4
Нагороди: 0
Рейтинг: 0
Quote (gromko)
Естественно, что можно решить все одномоментно (но только в сфере образования, на производстве этот "номер" не пройдет - слишком много продуктов зависят от платформы)

Решить ВСЕ одномоментно - это значит не учтены как минимум две "мелочи":
-не все преподаватели готовы к переходу на Линукс.
-кто будет админить линуксовые ОС (а это не только совместимость ПО). Снова информатик?

Думаю даже за пару лет в самом идеальном варианте с продвижением СПО, ситуация с этими вопросами кардинально не изменится.

ПС. В одном их постов упоминалось, что в Украине уже около сотни школ используют СПО. Вот этих информатиков бы и пригласить на эту ветку.

Додано (25.12.2008, 08:17)
---------------------------------------------

Quote (gromko)
Сегодня будет не пуст - на этом форуме уже есть подборка отличного свободного ПО

Планируется ли в разделе "Перелік програм та їх опис" дополнения с описанием программ и ссылки на русские/украинские ресурсы?
ПС. Mozilla Firefox уже версии 3


Відредаговано: TigerS - Чт, 25.12.2008, 08:10
gromko Дата: Чт, 25.12.2008, 12:01 | Повідомлення № 240
Лінуксоїд
Повідомлень: 3209
Нагороди: 33
Рейтинг: 401
Quote (TigerS)
Думаю даже за пару лет в самом идеальном варианте с продвижением СПО, ситуация с этими вопросами кардинально не изменится.

Если будет указание "сверху", то уже завтра все будут использовать СПО
Форум інформатиків » РОЗДІЛ V: ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ » 5.4 ОС Linux » Linux в школі (Використання вільного ПЗ в освітньому процесі)
Пошук:


© Форум інформатиків України, 2007-2019.